Нежная Правда в красивых одеждах ходила,
Принарядившись для сирых, блаженных, калек, –
Грубая Ложь эту Правду к себе заманила:
Мол, оставайся-ка ты у меня на ночлег.
И легковерная Правда спокойно уснула,
Слюни пустила и разулыбалась во сне, –
Грубая Ложь на себя одеяло стянула,
В Правду впилась – и осталась довольна вполне.
Taky jsme totiž zápaďáci se vším všudy. Včetně toho NATA. Zákeřní jsme v tom, že poměrně umíme rusky. Místní pokládají za samozřejmé, že se s nimi mluví rusky. Jak jinak, je to přece světový jazyk? Jsme vpuštěni na území Ruské federace a první, co nás praští do nosu, je všudypřítomný smrad cigaret. Cigarety jsou v Rusku tolerovány asi jako u nás před padesáti lety. Kouří se skoro všude mimo hromadné dopravy a nikdo ani nemrkne. Jdeme několik set metrů provizorní cestou z letištní haly na stanici vlaku. Jízdenka stojí 250 rublů (cca 150 korun), tohle do Prahy ještě nedorazilo.
И поднялась, и скроила ей рожу бульдожью:
Баба как баба, и что ее ради радеть?! –
Разницы нет никакой между Правдой и Ложью,
Если, конечно, и ту и другую раздеть.
Выплела ловко из кос золотистые ленты
И прихватила одежды, примерив на глаз;
Деньги взяла, и часы, и еще документы, –
Сплюнула, грязно ругнулась – и вон подалась.
Cesta na Běloruské nádraží v širším centru města trvá 35 minut, vlak nikde nestaví. Krajina kolem je fádní, nekonečný placatý patchwork brownfieldů, baráčků s malými zahrádkami téměř mrazíkovskými, kousků lesa a ohyzdných paneláků. Když říkám ohyzdných, myslím tím opravdu ohyzdných. Prosek je proti tomu vilová čtvrť. To jsou ty lepší, konstatuje Ruska znalá kolegyně. Ale nemysli si, že bys měl na byt v tom nejšerednějším z nich, směje se mému odporu. Později vidíme reklamu na pozemky na samém okraji Moskvy. Rozpalcelované pole bez ničeho. Již od 25,000 rublů za m2.
Только к утру обнаружила Правда пропажу –
И подивилась, себя оглядев делово:
Кто-то уже, раздобыв где-то черную сажу,
Вымазал чистую Правду, а так – ничего.
Když vystoupíme z vlaku, praští nás do nosu další věc: smrad, smog. Ze všeho nejvíc snad pach páleného uhlí. Jako kdysi za Husáka v zimě na Bludovickém kopci. Už cestou z letiště jsem si všiml, že tovární komíny jsou zde nápadně nízké, kdo by se s tím stavěl. Stánky se všelikým zbožím. Mobily, vodka, cigarety, čerstvé pečivo, zlato. Jsme v zemi, kde se muži dožívají průměrně 54 let a tato hodnota dále klesá. Kdepak Taganka, tohle je divadlo! Ptáme na taxi. Pět set rublů?! Vždyť je to sotva kilometr. Další říká 600. Jdeme pěšky. Trolejová zavazadla za sebou táhneme jako sáně. Skoro všechny chodníky pokrývá x centimetrů směsi důkladně rozšlapaného sněhu, soli a špíny. Dnes je mimořádně teplo a přes den sníh taje. Osoba, která je celou svou bytostí definicí výrazu báryšňa, odhazuje ručně zrobeným hrablem litry ohavné černé solanky na kolemjdoucí. Měli jsme štěstí, minula nás o pár centimetrů.
Правда смеялась, когда в нее камни бросали:
„Ложь это все, и на Лжи одеянье мое…“
Двое блаженных калек протокол составляли
И обзывали дурными словами ее.
Až po prvním kole jednání jedeme na hotel. Tady snad neexistuje legální taxík. Tenhle nemá ani taxametr. Když se ho ptám na cenu, ukazuje mi sazebník, kde jsou místo kilometrů minuty a hodiny. Prostě jiný svět. Je pravda, že dvě hodiny jsem taxíkem ještě nikdy nejel. I z Lublaně do Terstu to vyjde tak na hodinu. Teď jsme za půl hodiny jsme urazili pár set metrů. Je sice černý, ale slušný, účtuje si něco málo přes tisíc rublů. Zabrala naše ruština, nebo jsou pražští taxikáři tak otrlí, že nám i ti moskevští přijdou v pohodě?
Стервой ругали ее, и похуже чем стервой,
Мазали глиной, спускали дворового пса…
„Духу чтоб не было, – на километр сто первый
Выселить, выслать за двадцать четыре часа!“
Hotel se platí předem, to jsem taky ještě nikde neviděl. Radši ani nezkoušíme, jestli recepční mluví anglicky, je dost nepříjemná i tak. Byl jsem připraven na hmyz, tak jsem hotelem příjemně překvapen. Jen je tu jak v sauně, prý že Češi moc topí. Hledám nějakou regulaci. Prostě neexistuje. Teplota se reguluje oknem. Venku začalo sněžit. Místní sníh je nějaký rychlý, pečlivě vymetené parkoviště pod hotelem je v mžiku bílé.
Тот протокол заключался обидной тирадой
(Кстати, навесили Правде чужие дела):
Дескать, какая-то мразь называется Правдой,
Ну а сама – пропилась, проспалась догола.
Noc patří hokeji a ráno jedeme jen na konečnou metra. V sedm ráno vidím ze svého 21. patra, jak jsou čtyři proudy ve směru na asi 30 km vzdálené centrum ucpané tak, že už skoro stojí. Strejda taxikář má starou dobrou volhu. Cesta se zápaďáky krátká vzdáleností i časem za pjať sot je jistě dobré rito. Jako všichni nám dává bianko papírek s kulatým razítkem. Ještě, že ta kulatá razítka nikdo nečte, tohle je zrovna pěčatka nějakého zájmového spolku. Ale bez razítka ani ťuk. A není-li kulaté, není to razítko.
Чистая Правда божилась, клялась и рыдала,
Долго скиталась, болела, нуждалась в деньгах, –
Грязная Ложь чистокровную лошадь украла –
И ускакала на длинных и тонких ногах.
Metro. Varovali nás, ať to ani nezkoušíme. Jugozapadnaja je konečná jedné z mnoha tras. Vůbec není nóbl jako Stalinovy stanice v centru. Na zemi i na stěnách ošuntělé kachličky. Když jedna upadne, nikdo se neštve s tím, aby tam dal stejnou barvu. Ze všech stran se řine nepřetržitý proud lidí. Jízdenka stojí 26 rublů (asi 16 korun) a je časově neomezená. Dokud člověk neopustí obrovského pavouka moskevského metra, může na ni jezdit do zblbnutí. Ani hladem neumře, na některých stanicích jsou v placeném prostoru i stánky. Prý je teď liduprázdné, ale všudypřítomné šikany na směrování davu naznačují, že spousta Moskvanů teď opravdu asi bude někde na dovolené, ostatně v pondělí a úterý bylo volno.
Некий чудак и поныне за Правду воюет, –
Правда, в речах его правды – на ломаный грош:
„Чистая Правда со временем восторжествует, –
Если проделает то же, что явная Ложь!“
Sedíme v hogo fogo restaurantu a listujeme v jídelníčku, překládajíce kolegovi z banky, který moc rusky neumí. Tipuji, že některá hlavní jídla se mohou pohybovat v řádu týdenního rozpočtu ruského důchodce. Nirvána. Zvládali jsme včera a dnes svou náročnou práci a teď nás konečně čeká trochu pozdní oběd a pak už jen cesta na letiště. Bavíme se rádoby historickou mapou středověké Evropy na stěně u našeho stolu, kam se mnohá království včetně toho našeho nevešla.
Часто разлив по сто семьдесят граммов на брата,
Даже не знаешь, куда на ночлег попадешь.
Могут раздеть, – это чистая правда, ребята, –
Глядь – а штаны твои носит коварная Ложь.
Глядь – на часы твои смотрит коварная Ложь.
Глядь – а конем твоим правит коварная Ложь.
Na velkoplošné obrazovce se mihne Sáblíková. Bavíme se zděšením ruského komentátora nad tím, že sborná něpabědila. Mají zde překvapivě velký výběr piv, od kukuřičného Heinekenu až po černé Krušovice. Jsme v ulici Pravdy. Venku je vývěska s čerstvým vydáním deníku Pravda. Stát se špatně stará o válečné veterány. Restaurant se jmenuje taky Pravda a nabízí i vlastní stejnojmenné pšeničné pivo. Dokonce ve filtrované a nefiltrované verzi. Pijeme nefiltrovanou pravdu. Ve sklenici je na 500 milionů kvasinek, které neprošly křemelinou ani mikrofiltry. Podobnou jistě pil i Vysockij, než se dostal do stavu, že si před vystoupením se svou sedmistrunnou kytarou musel píchnout trochu etanolu nitrožilně. Ψ
/Podobenství o Pravdě a Lži napsal Vladimír Vysockij r. 1977/